Yalçın Tura’ya Saygı Gecesi

Yalçın Tura’ya Saygı Gecesi

Türk müzik kültürü adına yaptığı besteleriyle hem günceli yakalayan hem de bazı şarkı ve saz eserleriyle klasik tarzı günümüze yansıtan değerli besteci, müzikolog ve müzik teorisyeni Yalçın Tura, İBB Kültür Daire Başkanlığı ve ESKADER (Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği)’in ortaklaşa düzenlediği saygı programında konuk edildi.

Ali Emiri Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programda; Yalçın Tura’nın eserleri, akademik kariyeri, fikirleri, sanat hayatı ve örnek kişiliği konuşuldu. Programa müzik, kültür ve sanat dünyasının seçkin isimleri de katıldı.

Program “Fotoğraflarla Yalçın Tura” Gösterisi ile Başladı

ESKADER’in geceye özel hazırladığı gösteride Tura’nın çocukluğundan günümüze kadar olan okul, sahne, aile ve sosyal yaşantısının fotoğrafları yine kendisinin bestelediği Kürdilihicazkar Saz Semaisi eşliğinde yansıtıldı.

Panelde Dostları ve Öğrencileri Tura’yı Anlattı

Program, dostlarının ve öğrencilerinin Tura’yı konuştukları panelle devam etti. Panelin yöneticiliğini İz Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Hamdi Akyol yaptı. Konuşmacılar Ruhi Ayangil, Gülper Refiğ ve Süleyman Şenel idi.

“Yalçın Tura, Bu Medeniyetin Yetiştirdiği, Dünyayı Tanıyan, Hezarfen Bir Değerdir”

Panelin ilk konuşmacı Gülper Refiğ oldu. Refiğ, batı ve doğu medeniyetlerini karşılaştırarak başladığı konuşmasında Tura’nın medeniyetimizin yetiştirdiği en önemli bestekarlardan olduğunu ve her iki medeniyeti de çok iyi tanıdığını söyledi. Refiğ: “Doğunun felsefesinin ve tarihinin yok sayıldığı zamanlarda Yalçın Tura tüm bu felsefi ve tarihi tartışmalara hakim bir şekilde eser vermiştir. O hem Batı Felsefesini hem de Divan Şiirini çok iyi biliyordu. Bu temel onu en iyi yaptı.” dedi.

“Cemil Meriç Tefekkürde Ne İse
Musikide Yalçın Tura Odur”

Panelin ikinci konuşması Prof. Dr. Ruhi Ayangil idi. Ayangil, Tura ile olan dostane ilişkilerini ve onun Türk kültür ve medeniyeti için ne denli önemli olduğunu anlattı. Ruhi Ayangil, Cemil Meriç’in doğu ve batı ile ilgili sözlerinden alıntı yaptıktan sonra: “Hayatı, düşünce ve eserleriyle Tura, doğu ve batının üstündedir. Onun için böyle bir ayırım yoktur. 21. asırda böyle bir kıymete sahip olduğu için Türkiye sevinç ve gurur yaşamalıdır. Çünkü o sadece yaşadığı asra ait bir bestekar değil çağlar arası bir köprüdür. Nef’iden Shakespeare’e, Niyazi Mısri’den Goethe’ye varan bir köprüdür” dedi.

“En Zor Derslerin Hocasıydı”

Panelin son konuşmacı aynı zamanda Tura’nın öğrencisi olmuş Süleyman Şenel idi. Şenel, Tura’nın akademisyenliğini ve Türk müziği için öneminden bahsetti. Şenol: “En zor derslerimizi ve tezlerimizi hocamızdan aldık. Büyük bir keyifle derslerini takip ederdik. Müellifi olduğu eserlerle birlikte yazdığı makaleler de çok kıymetliydi. O çok iyi bir öğretmen ve yol göstericiydi. Onun öğrencisi olduğumuz için çok şanslıyız” dedi.

“AKM, Yalçın Tura’nın Bestelediği Eserle Açılacak”

Panelin sonunda yönetici Hamdi Akyol dinleyenlere de bir müjde verdi. Akyol: “Yeniden yapılan AKM; Turan Oflazoğlu’nun yazdığı, Yalçın Tura’nın bestelediği Fatih Operası ile açılacak” dedi.

“O, Sokakta Duyabileceğiniz Bir Cümleye De Şeyh Galib’e De Kulak Verdi”

Panelin son bölümünde dinleyiciler arasındaki bestekar Yücel Arzen’e söz verildi. Arzen: “O, sokakta duyabileceğiniz bir cümleye de Şeyh Galib’e de kulak verdi” dedi. Mikrofon Tura’nın oğlu Hasan Niyazi Tura’ya geldiğinde oğul Tura çok heyecanlı olduğunu belirterek kısa bir konuşma yaptı: “Babam önce kendine saygılıydı. Bu disiplinle çalıştı. Eserlerini bu çalışmayla ortaya çıkardı. Eserlerini bir harç olarak nitelendiriyorum. Toplumu besleyen bütün değerleri bestelediği eserlerinde de görebiliyoruz” dedi.

Gecenin Son Sözü Yalçın Tura’nın

Panelin ardından Yalçın Tura sahneye davet edildi. “Konuşmacı arkadaşlar bugün üzerime bir yük yüklediler. Beni o kadar güzel övdüler ki hem mutlu oldum hem de hakediyor muyum diye düşündüm” diye söze başlayan Tura; Abdülbâkî Nâsır Dede, Beethoven ve Bizanslı müzisyenlerden alıntılar yaparak “Sanat ve dolayısıyla musiki Tanrı’nın güzelliğinin anlatılma çabasıdır” dedi. Düzenledikleri bu gece için İBB Kültür Daire Başkanlığı ve ESKADER’e teşekkür eden Tura’ya ESKADER Başkanı Şerif Aydemir tarafından çiçek takdim edildi. Çekilen hatıra fotoğraflarıyla gece sona erdi.