Türk musikisinin kıymetli üstadlarından Tanburî Necdet Yaşar vefat etti.

Türk musikisinin kıymetli üstadlarından Tanburî Necdet Yaşar vefat etti.

1988’de sanat yönetmenliğini de üstlendiği Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nu kuran Yaşar’a, 1991’de de Kültür Bakanlığı tarafından “Devlet Sanatçısı” unvanı verilmişti.

Sanatâlemi olarak merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

 

 

 

Necdet Yaşar Kimdir?

Necdet Yaşar, 1930’da Gaziantep’in Nizip ilçesinde dünyaya geldi.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 1953’te mezun olan  sanatçı, müziğe bağlama çalarak başladı. Yaşar, Mesud Cemil’in tanbur çalışını  dinledikten sonra, 20 yaşında tanbura yöneldi.

Sanatçı, öğrencilik yıllarında tanburuyla Nevzat Atlığ yönetimindeki  üniversite korosunun çalışmalarına ve konserlerine katıldı. Üniversite korosunun  bir radyo konserinde yayınlanan taksimini çok beğenen Mesud Cemil’in takdiriyle  İstanbul Radyosu’na giren sanatçı, 27 yıl bu kurumda görev yaptı.

Necdet Yaşar, 1958’de Münir Nurettin Selçuk yönetimindeki İstanbul  Belediye Konservatuvarı İcra Heyeti’ne tanburî olarak girdi ve 1976’da İstanbul  Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’na geçti.

Uzun yıllar neyzen Niyazi Sayın’la çalışan usta sanatçı, bu  çalışmalarıyla geniş bir dinleyici kesimine ulaştı. Türk saz müziğinin gelişmesi  yolunda büyük adımlar atan ikilinin sunduğu “Ortaklaşa Taksim” yaygınlaşarak, bir  icra şekli haline geldi.

Necdet Yaşar,  1988’de sanat yönetmenliğini de üstlendiği Kültür  Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nu kurdu. Yaklaşık 7 yıl sonra  emekli olan sanatçı, hem solo hem müzik topluluklarıyla birlikte, aralarında  Amerika, Kanada, İngiltere, Fransa, Hollanda, Belçika, Finlandiya ve Güney  Kore’nin de bulunduğu birçok ülkede konser ve resitallerde sahne aldı.