Türk Edebiyatı Dergisi’nin 525.Sayısı Çıktı

Türk Edebiyatı Dergisi’nin 525.Sayısı Çıktı

Türk Edebiyatı Dergisi, “Halil İnalcık Özel Dosyası” ile 525.sayısına ulaştı. Bu sayıda iki hikâye var. İlk hikâye Azerbaycanlı yazar Eyyub Kıyas’a ait. Kıyas’ın Yarım adlı eserini Türkiye Türkçesine İmdat Avşar aktardı. Yarım, sıcacık ve sahici bir hikâye. Şamil’in hikâyesi. Sıradan bir hayatı savaşın nasıl trajediye çevirdiğinin hikâyesi; yakın coğrafyamızda hemen her gün tekrarlanan bir kaderin… İkinci hikâye Ray Bradbury’ye ait. Bradbury, çağımız Amerikan yazarlarından biriydi. Kurgu bilim ve korku hikâyeleriyle ün kazanmıştı. 2012 Haziran’ında vefat eden yazarın Kıyamet Gecesi adlı hikâyesini dilimize Pelin Aksakal çevirdi.

Prof. Dr. Nazım H. Polat, uzun zamandan beri Ömer Seyfettin külliyatını oluşturmak için büyük bir gayret içindeydi. Tayfun Haykır, Nazım H. Polat Hoca ile böyle bir külliyata neden gerek duyulduğunu ve külliyatın nasıl hazırlandığını konuştu. Okurken yeni ve ilginç bilgilerle karşılaşacaksınız.

Röportajı şiirler takip etti. İlk şiir Özcan Ünlü’ye ait, güncel ve çağdaş bir şiir: “Mülteci”. Ahmet Şenol Alkılıç’ın şiiri “Senin Sevilmeğe İhtiyacın Yok ki!” başlığını taşıyor. Onu Cengizhan Orakçı’nın ilginç bir şiiri, “Adı Ayten” takip ediyor. Tacettin Şimşek; “Sen Dâhil”, Nazım Payam; “Hatırlamak Uzatıyor Ömrü”, Ertuğrul Aydın; “Üç Kent”, Mert Mevlüt Gökçe; “Kirlenmemiş Su”, Mehmet Baş; “Yağmur Yüklü Bulutlar Gibi”, Hüseyin Çolak; “Tenha Bir Hayata Hayıflanmaya Dair”, Mehmet Özdemir; “Baki”, Ahmettahsin Erdoğan; “Salcı” ve Tarık Özcan; “Testi” adlı şiirleriyle bu sayıya katkıda bulunan diğer şairlerdir.

Alev Alatlı’nın Beyaz Türkler Küstüler romanı hayli ses getirmişti. Nilüfer Aka, söz konusu romanla ilgili son derece yetkin bir inceleme kaleme aldı: “Beyaz Türkler Küstüler Romanı Merkezinde Otorite Karşıtı Yeni Dünya Dini Eleştirisi”. Aka’nın bu güzel yazısını Mustafa Everdi’nin oldukça ilginç bir yazısı takip ediyor. Everdi, Türk ve dünya edebiyatlarında topuğun nasıl ele alındığını araştırmış. Keyifle okunacak bir yazı. Beyhan Kanter ise şair Arif Ay ve şiiri hakkında yazdı. Yazısının başlığı “Günümüz Türk Şiirinde Muhalif Bir Şair: Arif Ay”. Mehmet Şahinkoç ise “Neyimiz Var Neyimiz Yok!!!” başlıklı yazısında Hasibe Çerko’nun hikâyelerine dair eleştirilerini kaleme aldı.

Geçtiğimiz yıl 25 Temmuz tarihinde Türk tarihçiliğinin büyük ismi Prof. Dr. Halil İnalcık’ı kaybetmiştik. Ancak hoca, 15 Temmuz’un hükmünü sürdüren karanlığı içinde layıkıyla uğurlanamamıştı. Bu sayıdaki Dosya, bir röportajla başlıyor. Sevgili Ufuk Aykol, merhum İnalcık’ı Prof. Dr. Mehmet Seyitdanlıoğlu ile konuştu. Röportajı Fatih Bayram’ın bir yazısı takip ediyor: “Nazlı Budin’in Üç Âşığı: Süleyman Han, Evliya Çelebi ve Halil İnalcık”. Dosyanın son yazısı Mehmet Menderes’e ait; “Halil İnalcık’ın Doktora Tezi: Tanzimat ve Bulgar Meselesi”.

Bu sayıda iki hikâye daha var. Senem Gezeroğlu’nun “Annemden Dökülenin Bende Biriktiği” adlı hikâyesini dilin büyüsüne kapılarak ve severek okuyacaksınız. Gezeroğlu, hikâye sanatının her şeyden önce bir dil sanatı olduğunu bilen az sayıda hikâyeciden biri. Gezeroğlu’nun hikâyesini İbrahim Aslaner’in “Birikirsem Dağıt” adlı hikâyesi takip ediyor. Aslaner’in hikâyesinde halk diline ait, unutulmuş kelimelerle karşılaşacaksınız. Bu kelimeler hikâyeyi sahici ve sevimli kılıyor.

Ayşe Göktürk Tunceroğlu, dünyayı gezmeye devam ediyor. Bu sefer yolu Gagauz Yeri’ne düşmüş. Bu küçücük Türk ülkesini ve Tunceroğlu’nun hatıralarını biraz zevkle, biraz ibretle okuyacaksınız. İki de deneme var bu sayıda. Ahmed Pak’ın denemesi “Kebikeç” başlığını taşıyor. Diğeri ise Yasemin Aydın’ın “Suskunum” adlı denemesi.