Mavi Yeşil ve Tarihin Bileşkesi: Akçakoca

Mavi Yeşil ve Tarihin Bileşkesi: Akçakoca

Karadeniz’in bir birinden güzel incilerinden biri Akçakoca… Ankara ve İstanbul’a eşit uzaklıkta. Ülkemizin ilk turizm merkezleri arasında yer alıyor. Zümrüt-ü Anka gibi yeniden diriliş, doğuş coşkusu içinde.

Akçakoca’nın geçmişi 3 bin 200 yıl önceye gidiyor. Bölgeye ilk Trak ve Frigler gelip yerleşmişler. Britanyalılar ve Romalılar kente “Parlayan Şehir” anlamında Dia Polis adını vermişler. Persler, Cenevizliler ticaret merkezi olarak kullanmışlar. Akçakoca’nın tarihi varlıkları arasında, Cenevizliler kalesinin sur kalıntıları bulunuyor.

Türkler Akçakoca’ya 1319 yılında fethetmişler. Fethedenler arasında Orhangazi’nin lalası akıncı beyi Akçakoca da yer almış. Başta İzmit, Kandıra ve çevresi olmak üzere yöreyi Akçakoca’nın yönetmesi nedeniyle buraya Akçaşar  (Akça şehir) adı verilmiş. Elbette bu ismin Dia Polis “Parlayan Şehir”den geldiği de söylenebilir.

 

Tekne Turu, Mavi Bayrak Ve Doğalgaz Platformları

Akçakoca’ya ulaştığımızda yol yorgunluğumuzu tekne turu ile giderdik. Akçakoca’nın mavi ve yeşil armonisini, falezlerini, doğanın kayalara nasıl şekiller verdiğini seyrettik.

Ceneviz Kalesinin sağ ve solundaki yalıyarlar, baklava dilimleri gibi kat kat dizilmiş kaya oluşumları dikkat çekiciydi. Kıyı boyu yer alan mağaralar nedeniyle buralara “fok kayaları” da deniliyordu.

Uzaktan Ceneviz Kalesi’nin burcundaki bayrağımız görülüyordu. Hemen altında bir plaj vardı ki, iki gün sonra uzaktan gördüğümüz bu Kale Plajı’na mavi bayrak çekilişi törenine tanık olacaktık.

Konakladığımız Sky Tower otelindeki odamın balkonundan ufukta, Türkiye’nin Karadeniz’deki tek doğalgaz üretim platformu seçiliyordu. Zaman darlığı nedeniyle 9 kilometre uzaklıktaki üç kat ve toplam yüksekliği 120 metre olan platformu görmek mümkün olmadı. Bir birine bağlı dört platformda üretilen 2 milyon metreküp doğalgaz 29 kilometrelik boru ise karaya ulaşıyor. Türkiye ihtiyacının bir bölümünü karşılıyor.

Fakılı Mağarası

Akçakoca’da ilk günümüzün ikinci durağı Fakılı Mağarası (Kehf-ı Fakılı) oldu. Gazeteci arkadaşımız Tuncay Türkgölü’nün rehberliğinde aracımız Çuhalı Çarşısından geçip, itfaiye ve cezaevi yönünde Fakılı Köyü’ne ulaştı. Fındık bahçeleri arasından yayan kısa bir inişten sonra, şırıl şırıl akan su seri bizi Fakılı mağarasının kapısına ulaştırdı. İçeriden gelen serinliği hissettik. Kapalı yer fobimi kısmen atlattım. Ekibin en arkasında yüz metre kadar ilerleyebildim.

Fakılı Mağarasının keşfedilen uzunluğu bir kilometreyi geçiyor. Ancak üçte biri ziyaret edilebiliyor. Yer yar oturma alınları var. Sarkıt ve dikitleri dikkati çekiyor. Uzun boyluların dikkat etmesi gerekli. Havası, mevsimsel değişikliklere göre nemli, sıcak veya soğuk farklılıklar gösterebiliyor. Yarı aktif olan mağaranın astım hastalarına iyi geldiği söylendi.

Bin Bir Güzelliğin Resmigeçidi

Akçakoca’da biraz daha uzun süre kalma olanağı bulanların kervan ağırlayan diyebileceğimiz, tarih kokan sokaklarında azade dolaşmaları gerekir. Her an geçmişi günümüze getiren bir konağa rastlayabilir, nostaljik duygular yaşayabilirsiniz. Yukarıda söz ettiğimiz gibi Ceneviz Kalesi ve çevresindeki doğal plajlara kent merkezinden otobüs seferleriyle ulaşmak mümkün.

Merkez Camii modern mimarisiyle size kendisini gösteriyor. Mimar Ergün Subaşı’nın eseri camii, 2004 yılında hizmete girmiş. Kubbe yüksekliği 31, minareler 58 metre…

Aktaş Şelalesi, Kurugöl Kanyonu, Akçakoca’da muhakkak görülmesi gereken yerlerden. Yüz yılı aşkın geçmişi olan Mehmet Arif Köşkü, Akçakoca Belediye Binası mimari açıdan değer taşıyor.  Asırlık çınarlar, piknik alanları, trekking dediğimiz yürüme alanları, C-47 tipi nakliye uçağının batırıldığı dalış alanları, Melen çayı rafting alanları, balık tutma keyfi, Akçakoca’nın sunduğu artı değerler arasında yer alıyor. Dini misyon sahipleri, Evliya Ahmet Dede türbesini ziyaret edip dualar edebilirler.

Yukarı Mahalle Tarihi Mahalle Pazarı

Akçakoca’da son saatlerimizi Yukarı Mahalle’de Tarihi Mahalle Pazarı’nda geçirdik. Alış veriş yaptık. Bu Pazar, Cumartesi ve Pazar günleri kadınlara ait… Hamur yeşillikler hanımların elinde buluşup saçlarda pişiriliyor.  Evlerde yapılan farklı tatlar hem gönülleri, nem gözler, hem damakları fethediyor.  Bir tarafta, erişteler, kuskuslar, diğer tarafta mis gibi köy ekmeğinin kokusu. Taze yumurtalar, sebzeler, meyveler, kurutulmuş meyveler, çiçek demetleri, sabah sağılıp tezgâhlarda yer alan süt, peynir, tereyağı… Mini mini dağ çileğinden yapılmış reçeller, salçalar…  Hanımların el emeği, göz nuru; hayallerini ilmik ilmiş dokuduğu, kumaşlara işlediği motifler, boncuklar, taşlar… Anlatmakla bitmez. Bütün bunlar Akçakoca’nın yeniden canlandırıldığı Eski mahalle kültür dokusu içinde yer alıyor.

Akçakoca’nın Rekoru Melengüçceği Tatlısı

Akçakoca’da Çerkez, Abhaza, Karadeniz ve Manav Türklerine ilişkin kültürlerin yemekleri ve tatlıları yapılıyor. Çoğu kolay yapılan yiyecekler.  Abhaza otu olarak bilinen ot hemen her yemekte kullanılıyor. Çerkez mantısı haluj, çiğ börek, mısır unundan yapılan mamursa, Çerkez tavuğu, lepsi ilk akla gelenlerden. Çerkez ve Abhaza peyniri eski üretim usulünde olmasa da geleneksel bir peynir çeşidi olarak tezgâhlarda yer almış.

Karadeniz Kültürünün yöreye kazandırdığı mancar (karalahana) yörede baş tacı ediliyor. Mancarlı pide, fasulye içi ile pişirilen mancar tepelemesi, mancar dolması, yöreye özgü bir bitki çeşidi olan kaldirik kavurması, Laz böreği, halk arasında damat fındığı olarak bilinen şekerli fındık, fasulye yemeği ve mısır ekmeği başlıca yemekler arasında yer alıyor.

Manav Türklerinin yemeklerinde hamur işi ağırlıklı yerini koruyor. Höşmelim veya Höşmerim un, su ve tereyağı ile yapılan bir çeşit tava böreği. Dartı veya tartı denilen süt kaymağı ile yapılan kahvaltılık geleneksel yemek kültüründe yer alıyor. Hamur tatlısı olan Melengüççeği oldukça ünlü. Gezmekte olduğumuz Yukarı Mahalle Pazarı’nda kadınlar, dünya barışı için “Melengüççeği tatlımız huzur ve mutluluktur” sloganıyla iki rekor birden kırmışlar. En büyük melengüççeği tatlısı’ ve en çok kadınla melengüççeği tatlısı’ rekor denemesinde 2001 kadın, 500 kilo un, 100 kilo kavrulmuş kaymak, 180 kilo sıvıyağ, 80 kilo ceviz, 150 kilo toz şeker, 200 yumurta, 30 kilo tereyağı, 12 kilo limon ve 200 gram karbonat kullanılmış.

Kısa bir süre de olsa, bir yanda dağlardan esen mis kokulu rüzgâr, bir yanda denizden gelen yosun kokusu ile herkes güzel bir Akçakoca sabahında uyansın ve hayatı paylaşsın istedim.