İki Şehirli Bir Şair: Yahya Kemal

İki Şehirli Bir Şair: Yahya Kemal

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı GençDes programı kapsamında İstanbul Fetih Cemiyeti ve Uluslararası Balkan Üniversitesi ortaklığında hazırlanan ”İki Şehirli bir Şair: Yahya Kemal” programı 21 Ağustos 2017 de Yahya Kemal’in doğduğu şehir Üsküp’te başladı ve 17 Eylül’de yaşadığı şehir İstanbul’da sona erdi.

Yahya Kemal’in ülkemiz ve Türk dünyasının tamamı için önemi üzerine hazırlanan bu proje kapsamında 21-27 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen ilk etapta Türkiye’de öğrenim gören 20 öğrenci 1 hafta boyunca Üsküp’te Yahya Kemal’in doğduğu büyüdüğü coğrafyada ağırlandı. Projenin ilk ayağının Üsküp’te gerçekleşmesiyle Türkiye ve Makedonya’dan 20 şer öğrencinin Yahya Kemal’in memleketinde bir araya gelerek kaynaşması, bu birliktelik ve yapılan dersler sonucunda edebiyatımız için önemli olan bu simanın nasıl terkip vücuda getirdiğinin anlaşılması sağlandı.

Düzenlenen konferansta Dr. Aydın Afacan “Yahya Kemal’in Poetikası” isimli sunumunda Yahya Kemal Beyatlı’nın günümüz Türk şiirinin poetikasını ana hatlarıyla belirleyen bir şair olduğunu vurguladı. Şairin sanat konusunda bir yol gösterici olduğuna dikkat çeken Afacan, “Hem Batı’dan hem Doğu’dan bakabilmeyi bilmiş bir insan. Paris’te geçirdiği yıllar, Üsküp’te ve Balkanlar’daki o muazzam yaşantı ve aşık olduğu İstanbul. Bu çerçevede hiç kuşku yok ki bize birçok şey öğretmiştir ve öğretmeye de devam ediyor” diye konuştu.

Proje Koordinatörü Hüseyin Tunca; “Projemizin beklenen çıktısı, burada bir farkındalık yaratmak. Yahya Kemal gibi değerli bir şahsiyeti, Üsküp’ün çıkardığı bu istisna şahsı biraz daha hatırlatmak, yeni nesilde kaybolmaya yüz tutan bir takım değerleri inkişaf ettirmek, çocukları bir araya getirerek aslında bizim Balkanlardaki kardeşlerimiz olduklarını, tek farkın coğrafya olduğunu görmelerini sağlamak” ifadelerini kullandı.

Konferansta Edebiyatçı Ercan Yılmaz da Yahya Kemal’in sanatı ve hayatına dair bir sunum yaptı.

TRT sanatçısı Abdullah Uysal ve saz arkadaşları ise Yahya Kemal’in bestelenmiş 14 şiirini icra ettiler.

Programa katılan 40 öğrenci bir hafta süresince Uluslararası Balkan Üniversitesinde katıldıkları derslerin yanısıra Üsküp’te Yahya Kemal Beyatlı’nın hayatını geçirdiği yerleri gezdiler. Rufai Tekke’sini, Murat Bey ve İsa Bey camilerini, annesinin kabrini ziyaret ettiler. Şairin gözüyle Üsküp’e bakarak hissettiklerini anlamaya çalıştılar.

11-17 Eylül tarihlerinde gerçekleşen ikinci etapta ise Makedonya’dan 20 öğrenci İstanbul’da Yahya Kemal Enstitüsü’nde ağırlandı. Yahya Kemal’in hayatının ikinci kısmı olan İstanbul’da nasıl yaşadığı öğrenciler tarafından müşahede edildi.

Programın İstanbul ayağında konferanslar Fetih Cemiyeti’nde gerçekleştirildi. “Gelenek ile Modernlik Bağlamında Yahya Kemal” konu başlığı ile Prof Dr. Yılmaz Daşçıoğlu, “Yahya Kemal” isimli sunumuyla Prof Dr. Kâzım Yetiş, “Eve Dönen Adam;Yahya Kemal” konulu söyleşisiyle Beşir Ayvazoğlu gençlerle buluştular. Yine Fetih Cemiyetinde Abdullah Uysal ve orkestrası Yahya Kemal’in bestelenmiş şiirlerini icra etti.

Konferanslar ve katıldıkları derslerin haricinde öğrenciler Yahya Kemal’in özel eşyalarının ve kütüphanesinin sergilendiği müzeyi büyük bir ilgi ve heyecan ile gezdiler. Aşiyan Mezarlığında Yahya Kemal’in kabrini ziyaret eden katılımcılar, Büyükada ve İstanbul’da şairin adımladığı sokaklarda yürüyerek, onun gözü ile İstanbul’u seyretmeye gayretinde oldular. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ziyaretleri sırasında Prof.Dr.Ali Şükrü Çoruk ile şair üzerine kısa bir söyleşi de yaptılar.

“İnsan bu âlemde hayâl ettiği müddetçe yaşar” diyen şairi , geçmişi hayâl etme gayretiyle yeniden yaşayan öğrenciler, program sonunda bildikleri Yahya Kemal algısının değiştiğini, en büyük dileklerinin ise projeye Paris ayağının da eklenmesi olduğunu belirttiler. Yahya Kemal’in vefatından 59 sene sonra hâlâ Üsküp ve İstanbul arasında bir köprü olduğuna dikkat çekerek, iki şehirli şairin bu iki şehri gönül bağı ile sıkı sıkı birbirine bağladığını ifade ettiler.

 

Haber: Özden Gülen