Hüsamettin Arslan bugün defnedildi

Hüsamettin Arslan bugün defnedildi

Dün vefat eden sosyolog, yazar ve toplum felsefecisi Prof. Dr. Hüsamettin Arslan’ın cenazesi, Marmara İlahiyat Camisi’nde kılınan namazın ardından Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

 

Kanser tedavisi gördüğü hastanede dün vefat eden sosyolog, yazar ve toplum felsefecisi Prof. Dr. Hüsamettin Arslan son yolculuğuna uğurlandı.

Paradigma Yayınları’nın kurucusu Arslan’ın, Marmara İlahiyat Camisi’nde öğle vakti kılınan cenaze namazına, Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Coşkun Yılmaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın çelenk gönderdiği cenazede ayrıca medya ve kültür, edebiyat camiasından Ali Ayçil, Selahattin Yusuf, İbrahim Kiras, Cafer Vayni, İskender Pala, İsmail Kara, Ebubekir Eroğlu, Selman ve Ali Gemuhluoğlu, Halime Kökçe, Hayati Develi, Kemal Sayar, Mehmet Bozdağ, Hakan Albayrak, Mevlana İdris, Mehmet Kahraman, Edibe Sözen ve Yusuf Ziya Cömert de yer aldı.

 

Hüsamettin Arslan kimdir?

Hüsamettin Arslan, 12 Ocak 1956 tarihinde Ordu’nun Mesudiye ilçesinde doğdu.Yatılı okuduğu Tunceli Öğretmen Okulunda eğitimini tamamlamasının ardından 1979 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal İdari ve Bilimler Fakültesi Tarih Bölümünden üniversite eğitimini aldı. Hemen ardından aynı fakültede yüksek lisans yapan Arslan, “Ondokuzuncu Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğun’da Sanayileşme Girişimleri” konulu bir yüksek lisans tezi hazırladı.

1986-1991 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünde doktorasını yaptı ve “Epistemik Cemaat / Bir Bilim Sosyolojisi Denemesi” adlı bir doktora tezi hazırladı.

Sosyolojinin alt bilim dallarından Genel Sosyoloji ve Metodoloji çalışmaları yapan Arslan, Bilgi Sosyolojisi, Bilim Sosyolojisi, Sosyal Bilimlerde Yöntem ve Hermeneutik alanlarına yoğunlaştı.

Çeşitli dergilerde bilgi , bilimsel bilgi ve bilim üzerine makaleleri ve yabanсı dillerden yaptığı sosyoloji kitapları çevirileri yayınlanan Prof. Dr. Hüsamettin Arslan, son olarak Uludağ Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölüm Başkanıydı.