Habib-i Hüda Hilye-i Şerif Sergisi Açıldı

Habib-i Hüda Hilye-i Şerif Sergisi Açıldı

Osmanlı’dan bugüne hilye-i şerifelerin yer aldığı “Habib-i Hüda” isimli sergi  sanatseverlerle buluştu.

Recep Ali, Ercan ve Ergün Topçu kardeşlerin hat koleksiyonu, “Topçu Koleksiyonu”ndan seçilen eserlerden oluşan sergi, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesindeki Albaraka Sanat Galerisi’nde yeni sezonun ilk sergisi olarak açıldı.

Serginin açılışında konuşan Prof. Dr. Uğur Derman, hilyenin bir Osmanlı Türk buluşu olarak ortaya çıktığını söyledi.

En çok Hz. Ali’nin, Ebu Hureyre’nin ve Hz. Hasan’ın rivayetlerinin hilyelere yansıdığını aktaran Derman, pek nadiren de Ümmü Mabed isimli bir hanım sahabeden rivayetlerle hilyeler yazıldığını dile getirdi.

Hattat Hasan Çelebi de daha önceleri hilye hat sergisi yapmanın çok mümkün olmadığı değerlendirmesini yaparak, şu an açılan sergilerden duyduğu mutluluğu ifade etti.

Serginin küratörü Abdüsselam Ferşatoğlu’nun konuşmasında değindiği üzere; sergide çoğu Türk olmak üzere birçok hattattan çok değişik zamanlarda derlenmiş eserlerin bulunduğu gibi bazı hattatlarımızın ilk defa yazmış oldukları talik hilyeler de koleksiyonda yer alıyor. İki hattatın aynı hilyeye imza koyduğu bir hilye de mevcut. 1,5 metre boyunda hilyeler olduğu gibi 20 santimetre hilyeler de görülüyor.

Sergide, Hasan Rıza, Hamid Aytaç, Dr. Sadi Berger, Ali Alpaslan, Fevzi Günüç, Hasan Çelebi, Hüseyin Kutlu, Hüseyin Konevi Öksüz, Turan Sevgili, Fuad Başar, Mehmet Özçay, Mehmet Memiş, Hüseyin Gündüz, Davut Bektaş, Fatih Özkafa, Levend Karaduman ve Arda Çakmak gibi önemli hattatlarının eserleri, ilk defa toplu olarak yer alıyor.

Sergide Reis-ül Hattatin Hasan Çelebi’nin hayatında iki kez yazdığı “talik hilye-i şerifler”den biri ve Mehmet Özçay ile Osman Özçay’ın birlikte yaptığı, çift ketebeli nadir hilye-i şerif de yer alıyor.

Ayrıca,  Osmanlı döneminde yapılmış, Hz. Muhammed sevgisini yansıtan ve çok nadir olan “Destimal-i Şerife”, “Naleyn-i Şerife” ve 2,7 santimetre çapında kolye şeklindeki “Seyahat Hilye-i Şerife” de sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Sergi, 7 Aralık 2017 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Haber: Özden Gülen