Dergâh Dergisi’nin 329.Sayısı Çıktı

Dergâh Dergisi’nin 329.Sayısı Çıktı

Dergâh Dergisi’nin Temmuz sayısında 10 Temmuz 1975’te kaybettiğimiz Nurettin Topçu’ya ait iki belge yayınlanıyor. İlk belge İsmail Kara tarafından tanıtılan bir mektup. Mektupta, Topçu’nun sanata ve şiire dair önemli tespitleri var. İkinci belge ise, Topçu’nun ‘Türk Yurdu’ dergisinde Osman Turan tarafından yayınlanmayan bir yazısı. Belgeyi Ömer Özcan tanıtıyor.

Derkenar sütununda Kamil Yeşil ve Taner Sarıtaş’ın yazıları bulunuyor. Mustafa Özel de bu sayıda çarpıcı bir edebi iktisat sosyolojisi olarak gördüğü ‘Sonsuz Panayır’ı analiz ediyor. Hikâyeci Mustafa Çiftçi bu sayıdan itibaren ‘Toprak Saha Yazıları’ başlığıyla dergiye Anadolu’dan kısa mektuplar gönderecek. Necip Tosun, 329. sayıda da Ayşe Aldemir’in hikâye kitabı ‘Kış Tutulması’ üzerine değerlendirme yapıyor. Her ay önemli makalelerin çevirisini yayınlayan Dergâh, temmuzda da yine ses getiren bir metni okurlarına sunuyor. Metni, Melvyn Ingleby Dergâh için kaleme almış. Başlığı ise:‘Muhammed İkbal’de Nietzsche etkileri.’

‘Orta Sayfa’da, her ay dergiyle birlikte hediye edilen 1921 Dergâh’ını yayına hazırlayan Fazıl Gökçek ve Sabahattin Çağın’la yapılmış bir söyleşi var.

Safiye Doğan, yazısında romancı Nazan Bekiroğlu’nun gelenekle kurduğu bağı irdeliyor. Osman Özbahçe, şiir-müzik ilişkisine değiniyor. Mustafa İsen, Ali Nihat Tarlan’ın Hikmet İlaydın’a gönderdiği mektupları tanıtıp belgeliyor. Fulya İbanoğlu, Londra izlenimlerini aktarmaya devam ediyor. Ahmet İlhan Sancak Ece Ayhan’ın ‘Bakışsız Bir Kedi Kara’ şiirindeki İkinci Yeni izlerini okuyucuya aktarıyor. Hasan Yüksel, ‘ulema-i kiram’dan Prof. Dr. Mertol Tulum’u anlatıyor. Şair Zeynep Arkan, ‘Bütün saadetler mümkündür’ filmi üzerine bir sinema yazısı kaleme alıyor. Arka kapakta Mustafa Kutlu’nun ‘Bereket’ adlı bir denemesi var.