Bursa’da Uluslararası Kültürel Mirası Koruma Sempozyumu

Bursa’da Uluslararası Kültürel Mirası Koruma Sempozyumu

“Kültürel Mirasın Korunması, Uluslararası Bursa Sempozyumu” 19-20 Ekim 2017 tarihlerinde Bursa’da Tayyare Kültür Merkezi’nde düzenlenecektir.

Kültürel mirasın korunması ile ilgili çalışmalar dünyada büyük hızla devam etmekte iken Bursa şehri sınırları içinde birçok uygarlığın temellerinin atılmış olması, farklı kültürlere ev sahipliği yaparak zengin bir mirası günümüze kadar ulaştırması ve UNESCO Dünya Mirası unvanını taşıması bu sempozyumun Bursa’da düzenlenmesinde etkin rol oynamıştır.

Sempozyum bilimsel programında, Türkiye ve çeşitli ülkelerden davetli akademisyenler ile konularında uzman konuşmacılar tarafından; Mimari Koruma, Mimari Bezeme Konservasyonu, Kentsel Koruma, Arkeoloji ve Koruma, Korumada Geleneksel Yaşam Kültürü konularında sunumlar gerçekleştirilecektir.

Sempozyum süresince iki gün içerisinde yaklaşık olarak 6 oturumun gerçekleşmesi planlanmaktadır. Bu oturumlardan yalnızca biri sempozyum konuları dahilinde Bursa’da gerçekleştirilen koruma faaliyetleri hakkında diğerleri yurt içinden ve çeşitli ülkelerden koruma faaliyetleri hakkında olacaktır.

Belirlenen çerçevede, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Kültürel Mirasın Korunması, Bursa Uluslararası Sempozyumu” ile “kültürel miras” alanında çalışan değerli bilim insanlarının, uygulamacıların, araştırmacıların, sektörü destekleyen kurum ve firmaların bir araya getirilmesi ve bu alanda yapılan araştırmaların ve gelişmelerin paylaşılması hedeflenmektedir.

Sempozyum bilimsel programının amacı kültürel mirasın korunması konusunda bilimsel araştırmaların desteklenmesi, güncel bilgi ve uygulamaların aktarımı, ulusal ve uluslararası işbirliklerinin geliştirilmesi, ilgili kişiler ve kurumlar arasında mesleki ve sosyal iletişim ve ilişkilerin güçlendirilmesi olarak belirlenmiştir.

Sempozyum sosyal programı ile hafta içinde restorasyon ve konservasyon uygulamalarında görev alan ustalar, kalfalar, lise ve üniversite öğrencileri, tarihi eserlere ilgi duyan her yaştaki vatandaşlara yönelik tematik atölyeler düzenlenecektir. Bu programlar sırası ile; üniversite öğrencilerine yönelik olarak Cumalıkızık’ta kerpiç atölyesi, meslek lisesi öğrencileri için Aktopraklık’ta taş atölyesi, Tophane Kale Burcu’nda halka yönelik çini atölyesi ve Tophane Endüstri Meslek Lisesi’nde ustalara yönelik kündekari atölyesi olarak gerçekleştirilecektir.

Bilimsel program kapsamında Türkçe veya İngilizce sunulacak bildiriler için sempozyum sırasında simultane çeviri yapılacaktır.

Sempozyum bilimsel ve sosyal program detayları ile etkinlik takvimleri aşağıdaki linkten takip edilebilir. Ayrıca aynı linkte yer alan başvuru formunu doldurarak programlara katılmak mümkün.

BİLİMSEL PROGRAM

Haber: Özden Gülen