Beyazıt Ramazan Sohbetlerinin 12.Gün Konuğu Gülcan Tezcan İdi

Beyazıt Ramazan Sohbetlerinin 12.Gün Konuğu Gülcan Tezcan İdi

ESKADER ve Türkiye Diyanet Vakfının birlikte organize ettikleri ‘Beyazıt Ramazan Sohbetlerinin’ konuğu Gazeteci Gülcan Tezcan idi. Kültür Sanat alanındaki başarılı gazeteciliği ile tanınan Gülcan Tezcan sohbetinde kültürel çalışmalar ve halkın kültüre yaklaşımı konularına değindi.

Artık kültür etkinliklerinin eskiye nazaran insanlar tarafından pek önemsenmediğini belirten Tezcan, “Eskiden kültür etkinlikleri olduğunda bütün alan tıklım tıklım dolardı. Konuşmacılar daha gelmeden heyecanla beklenirdi. Şimdi ne kadar reklam yapılırsa yapılsın, bütün kanallardan duyurulursa duyurulsun eski heyecanı göremiyoruz. Çünkü artık insanlar her şeyi kendilerinin çok iyi bildiğini düşünüyor.” diye konuştu. Sosyal paylaşım sitelerinin toplum hayatına olumsuz etkileri olduğunu ifade eden Tezcan, internette paylaşılan hazır bilgilerin sağlamasının yapılmadan kabul görmesinin sorunlu olduğunu ve bilgilenmenin kültür ve sanat etkinlikleriyle mümkün olacağının altını çizdi.
Tezcan, “Bugün bize ait eserleri üretmekte zorlanıyoruz. Medeniyetimizi sinema, roman veya başka formlarda anlatmamız gerekiyor. Aslında biz farkında olmadan başkaları bütün sanat dallarını kullanarak bize nüfus etmişler. Böylelikle kendimize yabancılaşmışız. Toplumu şekillendirmede sanatçılar en önemli yeri tutuyor. Osmanlı’ya baktığınızda musikiden pek çok sanat alanına önem verildiğini görüyoruz.” diye konuştu.