Mehmet Nuri Yardım Çeşitleme...
Yazarın Diğer Yazıları:

Aziz okuyucular! Bu hafta tatlı bir telâşımız ve heyecanımız var. ESKADER’in 2011 Ödülleri sahiplerini bulacak. Törenimiz 21 Nisan Cumartesi günü saat 13.00’te Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde. Salonu sanırım herkes biliyor ama yine de tarif etmekte fayda var. Vatan Caddesi’nde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün yanında, Akşemseddin Caddesi üzerinde büyük bir bina. İnşallah sizlerle Cumartesi günü buluşuruz. Bu törene aralarında Nevzat Atlığ, Uğur Derman, Niyazi Sayın, Turan Oflazoğlu, Üstün İnanç, Cahide Keskiner, İnci Enginün, Zeynep Kerman, Sevinç Çokum, Beşir Ayvazoğlu, Hasan Aycın, Nevzat Kösoğlu ve daha adlarını burada sayamadığım bir çok değerli kültür sanat adamı katılacak ve ödüllerini alacaklar. ESKADER üyeleri ile Sanatalemi.net okuyucuları hem dâvetli hem de evsahibi konumundadırlar. Dolayısıyla sizleri o gün mutlaka salonda görmek isteriz. Hatta görevli arkadaşlara da yardımcı olmak isteyen üyelerimiz ve okuyucularımız bizleri sevindirir. Her üye ve okuyucunun yakın dostlarını, aile fertlerini, ahbablarını ve arzu ettiği kişileri dâvet edebileceğini belirtmek isterim. Yani bu satırlar açık bir dâvettir ve dâvetli sınırı yoktur.

Sanatalemi.net sitemiz yenilendi, umumiyetle beğenildiği yolunda mektuplar, telefonlar alıyoruz, ama eksiklikleri de var. Lütfen gördüğünüz noksanlıkları, eksiklikleri, hataları bize bildirin, düzeltelim. Bir de düzenli olarak yazı gönderen yazarlarımız, okuyucularımız var, eski bütün yazılar aktarılırken bazı yazılar unutulmuş olabilir. Onları da sizden istiyoruz. Eski bütün yazılar eklenecek. Bu teknik bir problemdi. Meselâ benim de 6 yazım eklenmemişti, bu yazıları tespit edip Ahmet Öztürk kardeşimizin sanatalemi@gmail.com adresine gönderdim, eklendi. Sizden gelecek yazılar da mutlaka hemen yeni sitemize ilâve edilecek.

Bu hafta istedim ki uzun zamandır biriktirdiğim bazı güzel sözleri, kelâm-ı kibarları, mısraları sizlerle paylaşayım. Bu yüzden “Çeşitleme” dedim yazının başına. Umulur ki hoşunuza gider.

* Sanatalemi sitemizin eski elemanı, değerli kardeşimiz Mustafa Demiri’den bir güzel söz gelmişti. Şöyle ki: “Günün sözü: Büyük işler başarmak için üstün yetenekli olmak gerekmez.İnsanüstü değil, ama insanların içinde onlarla birlikte olmak gerekir. Montesquieu”

* Cumhuriyet devri Türk şiirinin büyük ustalarından Ahmet Muhip Dıranas bir gün dostlarına şöyle demiş: “Ben her şeyimi şiir için feda ettim.”

* Atayî’den güzel bir beyit. Çok konuşanlara ithaf olunur:

Tecrübe ehli bunu böyle bilir

Kim ki çok söyleye ol çok yanılır

* Şerif Aydemir ağabeyimiz 17 Mart 2012 cumartesi günü Kubbealtı’nda bana ve Mehmet Zeki Kuşoğlu’na Koca Ragıp Paşa’nın şu mısraını nakletti:

“Mânâ kadîmdir, kimsenin malı değildir.”

* Yine Mustafa Demirci, Fatih Sultan Mehmed’in şu ölümsüz sözünü bulup göndermişti:

“İmkânın sınırını görmek için, imkansızı denemek lâzım.”

* Bu sözü kim söylemiş bilmiyorum, ama bana anlamlı geldi: “Bir medeniyet başka bir uygarlıkla karşılaşmazsa kendisini geliştiremez.”

*Ankara’da yaşayan değerli şair ve yazar büyüğümüz Rıdvan Çongur, İstanbul’a geldiklerinde fakirhaneyi de şereflendirir. İşte üstattan 23 Şubat 2012 tarihinde Zeynep Sultan mekânında yazdığı ve fakire söylediği bir kıt’a:

Hayat, Rabbimizden bize hediye;

İşte geldik, gidiyoruz gördün mü?

Bir gün bu ülkeden ben de giderim,

Canım, hediyedir benim rabbime.

* Şair şöyle demiş:
“Nadan ile sohbet etmek güçtür bilene,
Çünkü nadan ne gelirse söyler diline”

* Halk şiirinden bir ikili mısra:

Ölüm ile ayrılığı tartmışlar

Elli dirhem fazla gelmiş ayrılık

* Şairler şaka ile karışık şöyle derlermiş:

Yazın içelim kışın tövbe ederiz

* Balzac’tan güzel ve düşündürücü bir söz: “Cemiyet hayatına girmeyen roman yazamaz, cemiyete giren de roman yazmaya vakit bulamaz.”

* Mütefekkir yazar Sâmiha Ayverdi’nin eserlerinde geçen bu sözü çok severim. Azmin elinden bir şeyin kurtulamayacağını ne güzel dile getiriyor. 9 Temmuz 2009 tarihinde bir toplantıda torunu Sinan Uluant nakletmişti. Ne kadar önemli önemli bir tespit, okuyalım: “Gayretli devletliyi geçer.” Bu sözü açmak, şerhetmek mümkün. Hiçbir çabanın boşa gitmeyeceğini özlü biçimde ne güzel ifade ediyor. Bir başka güzel sözü hatırlıyorum Bediüzzaman Hazretlerine ait: “Kimin himmeti milleti ise o tek başına bir millettir.” Aynı yola çıkan üstün fikirler. Peki bugün gayret vadisinde, himmet sahasında neredeyiz? Doğrusu çok iyi noktada durduğumuz söylenemez. “Nemelâzımcılık” hastalığı, “bana ne” kaprisi, “bana mı düşmüş” yoksulluğu almış başını gitmiş. Hâlbuki “Durumdan vazife çıkarmak” diye bir söz vardır. Yani olan herhangi bir hadisede ben ne yapabilirim, bu konuda elimden bir şey gelir mi, bu mevzuda yüklenebileceğim bir hizmet, üstlenebileceğim bir görev var mıdır? İşte bu yüce bir gayrettir, ulu bir himmettir ve insanı insan yapan bir vasıftır.

* Bir Hint atasözü duymuştum, şöyle ki: “Tepende kara bulutlar olsa bile, gökyüzünün maviliğinden kuşku duyma.”

* Münevver Ayaşlı’nın belki de 30 yıl önce okuduğum muhteşem bir eseri Edep Yahu isimli bir eseri vardı. Şu beyti okuma zamanıdır

Ehl-i diller arasında aradım kıldım talep

Her hüner makbul imiş, illâ edeb illâ edeb

* Hazreti Ali Efendimizden muhteşem bir söz: “Rabbimi isteklerimin olmaması ile bildim.”

* Kethüdazâde’nin çok manidar sözleri varmış, bunlardan birinde İstanbul’un iki semtini anlatır: “Üsküdar deyince aklıma ahret gelir, Fatih deyince de aklıma Fatiha…”

* Özcan Ergiydiren büyüğümüz Erol Mermer’in de olduğu bir toplantıda anlatmıştı. Mehmed Dede dermiş ki: “İhtiyaç faziletlerin anasıdır.”

* Kenan Rifai, yakınlarını hareket etmeye teşvik edermiş: “Yürü daima yürü, durmak geri tekâmüldür, ölüm bile seni yürürken yakalasın.”

* Hatırlamak önemli. Gerçi unutmayı seven bir milletiz, ama Andre Gide’nin şu sözünü bâri unutmayalım: “Hatırlamak dert icadıdır.”

* Şu iki mısra da gönül dünyamızı bütün cömertliğiyle yansıtmıyor mu dersiniz:

Kapımız açıktır girene

Lokmamız helâldir yiyene

* Peki üstat Yahya Kemal Beyatlı’nun şu sözü ne demeli: “İnsan insanın ufkudur.”

* Bu beyti de bir sohbet esnasında Mustafa Yentur söylemişti:

Cihan bağında bir maksudu ins cinsin

Ne sen kimseyi incit ne de kimse senden incinsin

* Şu duayı da şairimiz Faruk Gökbulut’tan 7 Eylül 2012 tarihinde duymuştum:

“Değil bana Rabbim; güzel göz, güzel kirpik, güzel kaş ver

Senin için akıtılmış iki damla yaş ver…

* Zeki Kuşoğlu hezarfen. Çok hünerli bir sanatkâr. Ama özdeyişleri ve kısa şiirleri de var. Onlardan biri şöyle: “Mensubiyet mesuliyet ister.”

Mizahi şiirinde ise kendisini anlatıyor:

“Altın oyar, gümüş oyar göz oymaz

Sedef kakar, gümüş kakar, başa kakmaz”

* Şu bilgiyi de Dursun Gürlek Hoca’dan öğrenmiş olmalıyım: “Galata köprüsünün adı Bezm-i Alim Valide Sultan Köprüsü imiş.”

* HaberTürk’te Murat Bardakçı’nın yönettiği “Tarihin Arka Odası” programında bir tarihçi söylemişti. “Biz tarihçiler bir konuyu araştırırken şuna dikkat ediyoruz: “Tarif, tetkik, tahkik, tasnif ve terkip…”

* Hüsamettin Arslan, Oğullar ve Babaları kitabındaki (sayfa 183) hâtıratında babasıyla sabah tarlaya giderken şu türküyü kendisinden dinlediğini söyler:

Kadir Mevlam senden bir dileğim var

Beni muhanete muhtaç eyleme

* Merhum Destan şairimiz Niyazi Yıldırım Gençomanoğlu, değerli ilim adamımız Prof. Dr. Suphi Saatçi’ye anlatmış:

“Kerkük’ten bir grup, yıllarca evvel Yahya Kemal’i ziyaret eder. O gruptan biri Yahya Kemal’e iki Kerkük hoyratı okur. Biri aklımda sana okuyayım:

Dünyasına dünyasına

Güvenme dünyasına

Dünya benim diyenin

Dün gittik dün yasına

Bu hoyratı dinleyen Yahya Kemal şaşırır ve bu ‘Kul sözüne benzemiyor’ der.”

* Li-Müellifihi’nin “Musallâ taşına mecbûren uğrar her kişi / Fakat pek nâdir görülür orada er kişi.”

* İstanbul Fatihi Fatih Sultan Mehmed’in muazzam bir sözü: “Hüner bir şehri âbâd etmektir.”

* Halil Rıfat Paşa, bir gün dostlarına “Gidemediğin köy senin değildir.” demiştir.

* Mustafa Âli Efendi’nin o güzelim beyiti dökülüyor insanın ağzından:

Neşe tahsil ettiğin sagar da senden gamlıdır
Bir dokun bin ah işit kase-i fağfurdan

* Nâbi’nin asırlarca unutulmayacak bir beyti:

Eğerçi köhne metaız revacımız yoktur.

Revaca da ol kadar ihtiyacımız yoktur

Sağlıcakla kalın, aziz okuyucular.

 
Facebook'ta Paylaş
 
 
 
İsim:
Yorum:


Güvenlik Sorusu: 2 + 2 =
 
OKUYUCU YORUMLARI
 
Henüz bu yazıya ait okuyucu yorumu bulunmamaktadır.
 
KÖŞE YAZARLARI
Mehmet Cemal Çiftçigüzeli
DÜŞÜN ADAMI SEZAİ KARAKOÇ İLE BİR KAÇ SAAT
Fırat Kızıltuğ
DÎDEM YÜZÜNE NÂZıR
Göktan Ay
Akademisyenler; Tez/Bildiri Yaz(mayı)dırmayı Bilmeden Mi Unvan Alıyor?...
Halil Delice
TANK'a Karşı Duranlar, ALTIN'a Teslim Olanlar
Kemal Çiftçi
Fe Eyne Tezhebun
Naci Yengin
Yazar Ne İle Beslenir?
Osman Baş
Hayatı Bayramlaştırmak
Ayşe Göktürk Tunceroğlu
Akün Hoca'yı Hatırlarken
Mehmet Nuri Yardım
Sefertası
Rukiye Yıldız
Dinler Savaşı
Bütün Yazarlar >>
 
 

 
Tarihte Bu Hafta
Dergilik
Portre
Ropörtaj
Kitaplık
Şiir
Sinema
Tiyatro
Araştırma
Deneme
Makale
Gezi
Hatıra
Mizah
Hikaye
Hakkımızda
Çocuk Edebiyatı
Sanatalemi Yarışma
Gazeteler
Kültür Sarayı
Eskader Görüntüleri