Özel Haber Gökyay Ödülü Bilge’ye verildi...

Gökyay Ödülü Bilge’ye verildi

Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülü Yusuf Bilge’ye törenle verildi. Ahmet Hamdi Tanpınar Müzesi’nde gerçekleşen törene edebiyat çevresi ilgi gösterdi.

Mustafa Demirci (Sanatalemi.net)

         Orhan Şaik Gökyay, vefat yıldönümünde, adına düzenlenen bir ödül ile hatırlandı. Katılımcılar Gökyay’ın şiirimizdeki ve edebiyat araştırmacılığındaki yeri üzerinde durdular. Törende, bu yıl birinci seçilen Yusuf Bilge’ye plâketi, Orhan Şaik Gökyay’ın manevi oğlu ve talebesi Kudret Ünal tarafından takdim edildi. 11 yıldan beri devam eden Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülü’nün 12’ncisi büyük bir törenle gerçekleşti. Şiir Ödülünü bu yıldan itibaren ESKADER düzenliyor.

         Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından düzenlenen “Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülü” töreni, Ahmet Hamdi Tanpınar Müzesi’nde (Alayköşkü) kalabalık bir dinleyici kitlesinin de takip ettiği bir törenle gerçekleşti. Ödül, Yusuf Bilge’nin Sıla Boyutu isimli şiir kitabı dolayısıyla verilmişti. Programın başında “Orhan Şaik Gökyay Belgeseli” gösterildi. ESKADER yöneticilerinden ve Sanatalemi.net sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Elif Sönmezışık’ın sunduğu programda jüri üyeleri kısa kısa konuşmalar yaptılar. Kürsüye ilk olarak Kudret Ünal kürsüye dâvet edildi. Ünal, büyük bir sevgi ile bağlı olduğu Orhan Şaik Gökyay’ın Türk edebiyatında müstesna bir mevkie sahip olduğunu belirterek, “11 yıldan beri bu ödülü düzenliyorduk. Ama bu yıldan itibaren ESKADER ile birlikte daha güzel bir şekilde bu ödülü vermeye başladık. İnşallah bundan sonra hır yıl İstanbul’da ve ESKADER ile birlikte bu ödülü vereceğiz. Yarışmaya katılan ve törene katkıda bulunan herkese teşekkür ederim.” dedi.

         Daha sonra kürsüye Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülü Seçici Kurulu’nun Başkanı Prof. Dr. Durali Yılmaz dâvet edildi. Konuşmasına, Gökyay gibi değerlere sahip çıkılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Yılmaz, “Böyle usta sanatkârlar unutulmamalı ve gençlere iyi birer örnek olarak sürekli hatırlatılmalıdır.” dedi. Gökyay’ın incelemeci yönüne de temas eden Yılmaz, “Orhan Şaik Gökyay adına bence sadece şiir değil, araştırma-inceleme dalında da ödül konulmalıdır.” dedi. Şair ve yazar Ahmet Özdemir ise, Gökyay’ın başta “Bu Vatan Kimin?” olmak üzere bir çok değerli şiiri edebiyatımıza kazandırdığını belirtti. Özdemir, “Orhan Şaik Gökyay Türk edebiyatının yıldız isimlerinden birisidir. Onu hatırlamak ve anmak önemlidir.” dedi. Şerif Aydemir, Orhan Şaik Gökyay’ın Anadolu insanının duygularını dile getirdiğine işaret ederken, “O gönül coğrafyamızın mimarlarımdan bir sanatkârdı. Onu rahmetle anmak boynumuzun borcudur.” diye konuştu.  

 

                   ORHAN ŞAİK GÖKYAY BİR ENSTİTÜDÜR

         Daha sonra söz alan ESKADER Başkanı ve jüri üyesi Mehmet nuri Yardım, kültür hayatımızda ‘enstitü’ gibi çalışmış olan bayrak şahsiyetler bulunduğuna dikkat çekerek, şöyle dedi:

“Süheyl Ünver, Ekrem Hakkı Ayverdi, Ahmet Hamdi Tanpınar böyle şahsiyetlerdir. Orhan Şaik Gökyay da bu sınıfa dahil edilmesi gereken âbide şahsiyetlerden birisidir. O sadece şiirleriyle değil, değerli yetkin makaleleri ve kıymetli eserleriyle de edebiyat tarihimizin vazgeçilmez simâlarından birisi olarak hatırlanacaktır. Bu arada böyle allameleri bize unutturmayan Kudret Ünal gibi vefalı insanlara çok şey borçluyuz.”

Seçici Kurul’un konuşmalarını tamamlamasından sonra sıra hazırlanan beratın verilmesine geldi. Sönmezışık’ın dâveti üzerine Yusuf Bilge sahneye dâvet edildi. Şaire ödülünü Kudret Ünal verdi. Yusuf Bilge, çok heyecanlı olduğunu belirterek “Orhan Şaik Gökyay gibi büyük bir şairimiz adına düzenlenen bu ödüle lâyık görüldüğü için çok mutluyum. Orhan Şaik Gökyay’ın Dedem Korkud eseri bana annemin çeyizinden bir hâtıra ve en büyük miras olarak kalmıştır.” dedikten sonra bir hâtırasını anlattı. Bilge, daha sonra şöyle devam etti:

“Orhan Şaik Gökyay’a ‘Size Baba Diyebilir miyim?’ diyememiştim. Ama bir başka dil kahramanı olan ve kültürümüze Misalli Büyük Türkçe Sözlük (Kubbealtı Lugatı) gibi dev bir eseri armağan eden rahmetli İlhan Ayverdi’ye ‘Size Anne Diyebilir miyim?’ adlı şiiri yazdım ve kendisine ithaf ettim.”

Yusuf Bilge daha sonra bu şiiri okuduktan sonra seçici kurula teşekkür etti. Programın sonunda Aysen Akdemir, Ayhan İnal ve İhsan Kurt da gün ile ilgili duygu ve düşüncelerini dinleyicilerle paylaştılar. İnal, “Orhan Şaik Gökyay’a Ağıt” şiirini seslendirdi. Akın Akıntürk, Yusuf Bilge’den bestelediği iki eseri seslendirdirdikten sonra program hâtıra fotoğraflarının çekilmesiyle son buldu. Yusuf Bilge, toplantıdan sonra, ödüle lâyık görülen Sıla Boyutu isimli eserini bütün dinleyicilere imzaladı. Kalabalık bir dinleyici kitlesi tarafından sonuna kadar tâkip  edilen programa katılanlar arasında Abdullah Kucur, Gazi Altun, Abdullah Kılıç, Recep Arslan, Cafer Vayni, Ayşe Emine Sultan Çelik, Erol Mermer, Şamil Kucur, Osman Okur da bulunuyordu.

 

 
Facebook'ta Paylaş
 
 
 
YORUM YAzIN
 
İsim:
Yorum:


Güvenlik Sorusu: 1 + 0 =
 
OKUYUCU YORUMLARI
 
Henüz bu yazıya ait okuyucu yorumu bulunmamaktadır.
DİĞER HABERLER
Sönmezışık: “Deneme, Noktadan Âlemi Görebilme Çabasıdır”
“Mehmet Serhan Tayşi Allameydi”
Erol Deran: “İlham Kaynağım İnsandır”
Sadettin Kaplan, Eserleriyle Nesiller Yetiştirdi
ESKADER Ödülleri Sahiplerini Buldu
“Akdağ Türkünün Şiirini Yazdı”
“Burhanettin Kayhan Osmanlı Çınarı Gibiydi”
Yedi İklim Hep Genç Kaldı
“Bâbıâli’de İdealizm Vardı”
“Risaleler Topluma Dil Şuuru Verdi”
“Onlar Müslümanların Dertleriyle Dertlendi”
“Tarih Doğru Anlaşılırsa İbret Alınır”
“Kalem Efendilerimiz Unutulmamalı”
“Kardeşlik Duygusunu Hatırlatmak İstedik”
Eyüp Sultan’da Bâbıâli Sohbeti
ESKADER’den Vali Şahin’e Ziyaret
“Edebiyatın Yerini Çatışma Dolduruyor”
“Mehmet Kaplan Olmasaydı Biz de Olmazdık”
Ülkemi ve Şehirlerini Semt Gibi Seviyorum
Türküler Birleştirici ve Bütünleştiricidir
“Âkif’in Kıymetini Yeni Anladık”
Kızıltuğ 80. Yaşını Bâbıâli’de Kutladı
Yazı Dünyasında Genç Kalemler
Arif Nihat Asya Programına Büyük İlgi
“Bâbıâli’de Değerlerimizi Tanıdım”
ESKADER 2014 Ödülleri Açıklandı
Nüktedan ve Üretken Bir Yazardı
Yazarlar ve İlk Kitapları Bâbılâli’de Buluştu
“İstanbul Kore’de 2014” Organizasyonu
Kültüre Hizmet En Büyük Mirastır
“En Çok Sevilen Mehmed Âkif’tir”
Canat Ölene Kadar Dava Bayrağını Taşıdı
Hüseyin Cahit Uslanmaz Bir Muhalifti
Günümüz Şiiri Daha Çok Konuşulmalı
Ömrünü Tarihî Romanlara Adadı
Ali Emîrî Büyük Bir Kâşif ve Edipti
Sermet Muhtar Alus Unutulmayı Hak Etmiyor
Hâfız Hasan Çolak ve Yalaza Kültürü
Sanatalemi Yarışmasını Kazananlar Ödüllerine Kavuştu
İstanbul Kültürü Topluma Kazandırılmalı
 
KÖŞE YAZARLARI
Fırat Kızıltuğ
Bir Ayaklı Gazete Necmi Rıza Ahıskan
Osman Baş
Azap Yolu / Gözü Yaşlı Şiirler
Ali Erkan Kavaklı
İlham ve Mahşer
Erol Afşin
Malatya 4. Kitap Fuarı ve Baharda Gelenler
Recep Seyhan
Bürokrasi Sanatın Düşmanıdır
Mehmet Nuri Yardım
Münevver Ayaşlı'ya Dair
Ayşe Göktürk Tunceroğlu
Almatı'dan Birkaç Çizgi
Halil Delice
Cep Telefonuyla Yatan Nesil
Ahmet Yüter
Mehmet Serhan Tayşi‘yi Anma Duası
Mehmet Cemal Çiftçigüzeli
Taşı Eritip Kadim Şehirleri Konuşturan Tarihçi
Bütün Yazarlar >>
 
 
 

 
Tarihte Bu Hafta
Dergilik
Portre
Röportaj
Kitaplık
Şiir
Sinema
Tiyatro
Araştırma
Deneme
Makale
Gezi
Hatıra
Mizah
Hikaye
Hakkımızda
Çocuk Edebiyatı
Sanatalemi Yarışma
Gazeteler
Kültür Sarayı
Eskader Görüntüleri